Według przeprowadzonych badań blisko 50% Polaków przypisuje suplementom właściwości lecznicze. Mają rację? Otóż nie.

Zgodnie z ustawową definicją, suplement diety to środek spożywczy, który ma formę umożliwiającą dawkowanie np. tabletki, kapsułki, saszetki. Ponadto może być przyjmowany tylko doustnie (jak przystało na żywność ?). Poprzez swoją formę ma stanowić skoncentrowane źródło witamin, substancji mineralnych lub innych mających efekt odżywczy lub fizjologiczny na nasz organizm.  Często w jego składzie można znaleźć składniki roślinne np. ostropest, miłorząb japoński, acerola.  

Środek ten może być jedynie stosowany jako uzupełnienie normalnej diety, ale nigdy nie stanie się jej zamiennikiem. Ponadto zażywać go mogą głównie osoby zdrowe, dla których będzie pełnił funkcję odżywczą lub wspomagał prawidłowo funkcjonujący organizm.

Pierwszą cechą różnicującą suplement diety od leku jest fakt, że nie ma on właściwości leczniczych ani nie zapobiega chorobom. By producent mógł rozpocząć sprzedaż swojego suplementu musi jedynie powiadomić Główny Inspektor Sanitarny poprzez złożenie odpowiedniego wniosku i i od tego momentu ma prawo startować z dystrybucją. W przypadku leków, proces wprowadzania na rynek jest znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany.

Kolejnym czynnikiem jest dawka składników aktywnych, których ilość w lekach jest tak duża (są wyjątki), że wykazuje działanie farmakologiczne, natomiast w suplementach diety dawki składników mają jedynie charakter żywieniowy.

Suplementy diety można kupić w aptece, sklepie spożywczym, Internecie. Lek – tylko w aptece. Gdy będziecie a aptece, zwróćcie uwagę, czy faktycznie farmaceuta proponuje Wam suplement diety, który zgodnie z obowiązującym prawem, musi mieć na opakowaniu oznaczenie  „suplement diety” czy lek. Często stoją one na tej samej półce, natomiast nie mają tego samego działania. Niektórzy producenci suplementów diety wykorzystują tę sytuację i stosują łudząco podobne szablony etykiety w swych produktach do jakiegoś leku.  Oczywiście takie postępowanie jest niezgodne z prawem.

Zalecam do czytania etykiet i bycia świadomym tego co się kupuje.

SUPLEMENT DIETY LEK
Środek spożywczy Produkt leczniczy
Uzupełnia normalną dietę Zapobiega chorobom
Nie leczy Leczy
Przeznaczony dla osób zdrowych Przeznaczony dla osób chorych
Spożywany (przyjmowany)
doustnie
Stosowany doustnie, podjęzykowo, iniekcyjnie, domięśniowo, doodbytniczo, wziewnie, przez skórę
suplement diety” Nazwa produktu leczniczego
i powszechnie stosowana nazwa
substancji czynnej; numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
Powiadomienie Głównego Inspektora Sanitarnego Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w formie decyzji
Przykład bardzo podobnych pod względem wizualnych, ale jednocześnie dwóch różnych produktów – suplementu diety oraz leku.
POLOCARD to lek zawierający w swym składzie aspirynę. Często jest zalecany osobom po by-passach, ponieważ znajdujący się tam kw. salicylowy zapobiega  zlepianiu się płytek krwi. Jest na rynku od 2008 roku.
A Polocard Magnez? Wszedł do sprzedaży w 2015 roku.  Opakowanie jest niezwykle zbliżone, zwłaszcza czcionka. Mogłoby się wydać ze w skład tego preparatu wchodzi aspiryna + magnez, czyli połączenie polocardu (leku) z Mg,  ale nic bardziej mylnego. Sytuacja wygląda następująco – marka Polocard wypuściła produkt o nazwie Magnez. Ostatecznie wycofano suplement z rynku.